دکتر مهدی بیکایی

مشاوره روز های شنبه از طریق تماس تلفنی ، رزرو نوبت با هماهنگی قبلی انجام میشود .

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در جراحی بینی داروهای کورتیکواستروئید که البته با نام کورتون شناخته شده تر هستند، برای کاهش التهاب های بینی پس از جراحی، کاربرد دارد. کورتیکواستروئیدها هم به صورت داروهای خوراکی تجویزی مانند قرص و هم به صورت داروهای تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، کورتون می تواند مستقیماً به بینی تزریق شود و از میزان ورم و بافت اسکار ایجاد شده، بکاهد. در این مقاله که با عنوان تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای شما عزیزان تهیه شده است می خواهیم به تمامی سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است بپردازیم.

 

 

موارد کاربرد تزریق کورتون پس از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی ترمیمی به چندین دلیل انجام می شود. رایج ترین کاربرد داروی  کورتیکواستروئید در راستای کاهش ورم بینی، جلوگیری از تشکیل بافت اسکار یا درمان بافت اسکار ایجاد شده بعد از عمل بینی می باشد.

 

 

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به منظور کاهش تورم

ورم بینی بعد از جراحی ، امری اجتناب ناپذیر است. اما میزان تورم به نوع عمل بینی انجام شده، میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت ها و نوع پوست بیمار بستگی دارد. در اکثر افراد تورم اولیه پس از عمل زیبایی بینی ، حدود 14 روز بعد از عمل، به طور طبیعی برطرف می شود. هرچند ممکن است پس از این مدت فرد همچنان شاهد تورم باشد که برطرف شدن آن چندین ماه یا حتی سال طول می کشد. در این صورت بهترین جراح بینی ، تزریق کورتون به ناحیه مورد نظر را پیشنهاد می کند تا ورم ایجاد شده بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی ترمیمی کاهش یابد و در نهایت از بین رود. به عبارتی تزریق کورتون به بینی ، پروسه نقاهت پس از عمل را تسریع می کند و نتیجه عمل رینوپلاستی را حتی زود تر از 6 الی 12 ماه مشخص می نماید.

به طور معمول افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، پس از جراحی شاهد ورم قابل توجهی خواهند بود. از طرفی دیگر ورم بینی های استخوانی بسیار کمتر بوده و در مدت زمان کمتری نیز برطرف می شود. بنابراین می توان گفت که تزریق کورتون در بیشتر موارد برای بینی های گوشتی انجام می شود.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی جهت جلوگیری از ایجاد بافت اسکار

علاوه بر کاهش ورم، تزریق آمپول کورتون برای بینی می تواند مانع ایجاد بافت اسکار شود. افرادی که پوست بینی آن ها نسبتاً یا بسیار ضخیم می باشد (می توان گفت افرادی که بینی آن ها گوشتی است)، تشکیل اسکار و زخم با بافت سفت و فشرده بین استخوان یا غضروف و پوست بینی، پس از عمل، بسیار محتمل است.

در صورتی که بافت اسکار ایجاد شده در ناحیه بینی بسیار وسیع باشد و به پوست اجازه ندهد تا با فرم جدید بینی سازگاری پیدا کند، پزشک زیبایی با تزریق کورتون بعد از عمل بینی از ایجاد و گسترش این بافت زائد جلوگیری می کند. کورتون یا همان داروی استروئیدی ممکن است مدت طولانی پس از جراحی بینی، جهت درمان بافت اسکار تشکیل شده، نیز مورد استفاده قرار گیرد.

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

به دنبال جراحی زیبایی بینی، زمان مناسب برای تزریق کورتون به چندین مورد بستگی دارد. برخی از جراحان بینی ترجیح می دهند 1 الی 2 ماه بعد از انجام عمل زیبایی بینی ، تزریق کورتون را انجام دهند و مانع پیشروی بیشتر بافت اسکار شوند.

هرچند در این مدت میزان بیشتری از ورم بینی خود به خود برطرف شده است. اما برخی دیگر از جراحان دست کم 3 الی 4 ماه برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی منتظر می مانند. با گذشت این زمان اکثر افرادی که عمل جراحی انجام داده اند در مرحله ریکاوری پس از عمل قرار دارند. تزریق کورتون در این دوره زمانی سودمند خواهد بود؛ زیرا که فرم جدید بینی را اصلاح کرده و بهبود می بخشد.

همچنین تزریق کورتون در این مدت ایمن و کم خطر در نظر گرفته می شود و احتمال تشکیل بافت اسکار نیز بسیار کم است. با توجه به میزان و قدرت کورتون تزریق شده پس از 3 الی 4 ماه، بافت اسکار تشکیل شده در این مدت نیز درمان می شود. تعداد زیادی از افراد در حدود 2 هفته پس از تزریق کورتون، اثر حاصل از آن  را مشاهده می کنند.

 

 

دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تعداد و میزان تزریق کورتون بعد از عمل بینی و داروهای استروئیدی به شرایط فرد بستگی دارد. برخی از افراد پس از جراحی اولیه یا رینوپلاستی ترمیمی برای کاهش ورم و بافت اسکار باید چندین واحد کورتون تزریق کنند. درحالی که بعضی دیگر تنها یک مرتبه به تزریق این دارو نیاز دارند. برخی از پزشکان ترجیح می دهند که دفعات تزریق کورتون را در فواصل زمانی 4 الی 6 هفته انجام دهند. وجود این فاصله زمانی اجازه می دهد تا بینی به تدریج هم زمان با دوره ریکاوری به فرم و شکل خود دست یابد.

عوارض تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون یک فرایند ایمن و مؤثر، برای برطرف سازی تورم بینی و بافت اسکار که پس از جراحي بيني بروز پیدا می کنند، در نظر گرفته می شود. اما مانند سایر پروسه های دیگر نمی توان گفت که هیچگونه اثر جانبی و عوارضی در پی ندارد. هرچند این عارضه ها به ندرت نمود پیدا می کنند.

همان طور که تزریق کورتون بافت اسکار را از بین می برد، ممکن است به بافت های سالم پوست آسیب رساند و سبب تو رفتگی و افتادگی پوست شود. همچنین امکان دارد منجر به نازک شدن پوست شود  یا باعث بروز هیپوپیگمنتیشن (به معنای ایجاد لکه های پوست که از رنگ پوست روشن تر هستند) شود. در موارد بسیار نادر تزریق کورتون احتمال دارد سبب از بین رفتن بافت شود.

آیا پس از تزریق کورتون همچنان باید از چسب بینی استفاده کرد؟

همانطور که می دانید چسب زدن به بینی نیز سبب کاهش ورم بینی می شود؛ بنابراین پیشنهاد می شود به مدت 2 هفته پس از تزریق کورتون، از چسب بینی نیز استفاده کنید.

کاندیدهای مناسب برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی ، چه افرادی هستند ؟

افرادی که دارای ویژگی های زیر باشند ، می توانند بعنوان کاندید مناسبی برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی ، به حساب آیند :

  • پوست بینی در ناحیه نوک بینی ، ضخیم باشد.
  • روند کاهش تورم و التهاب بینی و بهبودی بعد از عمل بینی ، به کندی پیش برود.
  • در صورتی که فرد دارای سابقه عمل بینی قبلی باشد.
  • در صورتی که تزریق کورتون ، به شکلی درست و اصولی و در افراد واجد شرایط انجام شود ، می تواند میزان التهاب و تورم را در بینی کاهش داده و بافت اسکار را بعد از جراحی بینی ، از بین ببرد و یا از ایجاد آن ، جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون

پس از تکمیل عمل ، گاهی پزشک بر حسب نیاز، تشخیص می دهد که تزریق کورتون بعد از جراحی بینی، الزامی است. همانطور که در بخش های مختلف این مقاله ذکر شد، تزریق کورتون با هدف کاهش دادن تورم در نواحی مختلف بینی و اغلب در نوک آن انجام می پذیرد. تزریق کورتون و تاثیر آن در کاهش دادن تورم به این معنی نیست که می توان بخش مراقبت های بعد از عمل را حذف کرد. صرف نظر از تزریق یا عدم تزریق کورتون، مراقبت های بعد از عمل ، بخش اجتناب ناپذیر این فرایند محسوب می شود. برخی از اقدماتی که برای کنترل و تورم و کمک به کاهش آن باید مد نظر قرار دهیم، عبارتند از:

  • به مدت حداقل یک ماه از انجام فعالیت های ورزشی و فعالیت های سنگین خودداری کنید. انجام فعالیت های فیزیکی سنگین باعث بالا رفتن فشار خون شده و می تواند به بافت بینی آسیب زده و باعث افزایش تورم و التهاب در بینی شود.
  • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
  • استفاده از کمپرس سرد در طول دو روز اول بعد از عمل جراحی را فراموش نکنید. قرار دادن کمپرس سرد بر روی گونه ها می تواند کمک به سزایی در مهار کردن تورم و کبودی داشته باشد. دقت کنید که به هیچ عنوان کمپرس سرد را مستقیماً بر روی بینی که به تازگی از زیر تیغ جراحی در آمده است، قرار ندهید. در این بازه زمانی، بافت و ساختار بینی بسیار حساس بوده و به هیچ عنوان نباید تحریک شود.
  • بینی را لمس نکنید. حتی یک فین کردن ساده در طول دوره بهبود می تواند آسیب جدی به بینی وارد کند. در طول دوره ای که بینی شما گچ گرفته شده و در آن تامپون قرار دارد، به هیچ وجه آنها را دستکاری نکنید و حتی اجازه ندهید در زمان شستشوی صورت یا استحمام، خیس شوند.
  • سر خود را پایین نیاورید. وقتی سرتان را به سمت پایین متمایل می کنید، جریان خون به بینی افزایش می یابد و این اقدام می تواند به عروق بینی فشار وارد کرده و منجر به بروز مشکل خونریزی شود.

 

آمپول کورتون جهت کاهش ورم بینی

شاید درباره آمپول کورتون به بینی در پروسه جراحی شنیده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا بینی شما هم بعد از عمل جراحی، به این آمپول بینی برای ورم، نیاز دارد یا خیر. ورم بینی بخش اجتناب ناپذیر جراحی رینوپلاستی است که دقیقاً بعد از عمل شروع شده و دوره تکمیل فروکش کردن آن حدوداً یک سال برآورد می شود. بنابراین باید به آن یک نگاه عادی داشته باشید و آن را بعنوان یک موضوع نگران کننده، تلقی نکنید.

پزشک در جلسات معاینه بعد از جراحی ، با ارزیابی پیشرفت بهبود، گاهی تشخیص می دهد که تزریق کورتون بعد از جراحی بینی از طریق آمپول الزامی بوده و انجام آن را تجویز می کند. ورم بینی در بینی های گوشتی اغلب سرسخت تر است و به همین دلیل، بینی هایی گوشتی یکی از کاندیداهای متداول برای تزریق کورتون محسوب می شوند.

محل تزریق کورتون در بخش های مختلف بینی نیز موردی است که پزشک بنا به تشخیص و صلاحدید خود، آن را تعیین می نماید. برای مثال گاهی بافت پشت بینی در قسمت پل بینی ورم می کند و همین امر باعث می شود که قوس خلق شده در پل بینی که نقش بسیار تاثیرگذاری در نمایان نمودن زیبایی بینی دارد، پنهان شود. گاهی نوک بینی دچار تورم شدید می شود و تزریق کورتون برای مهار تورم در این ناحیه الزامی می گردد.

به طور کلی، نیاز به تزریق کورتون، نوع آمپول، زمان تزریق کورتون، ناحیه ای از بینی که کورتون باید به آن تزریق شود و بسیاری موارد دیگری، همگی بنا به صلاحدید پزشک انجام می پذیرد.

امروزه جراحی بینی طرفداران بسیاری به خصوص در میان خانم ها به خود اختصاص داده است. در حال حاضر جراحی بینی فانتزی یا عروسکی نیز مورد توجه برخی از خانم ها قرار گرفته است، به همین منظور در این مقاله با ما باشید تا اطلاعات مفیدی از این نوع مدل بینی کسب کنید.