دکتر مهدی بیکایی

مشاوره روز های شنبه از طریق تماس تلفنی ، رزرو نوبت با هماهنگی قبلی انجام میشود .

 بینی استخوانی

 بینی استخوانی

 

شکل ظاهری بینی افراد به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می‌شود . عمل بینی استخوانی با هدف تغییر ظاهر بینی، بهبود مشکلات تنفسی یا هر دو انجام می شود. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. عمل زیبایی بینی استخوانی می تواند با تغییر شکل  استخوان، غضروف و پوست به تقویت و بهبود نواقص و ایرادات بینی کمک کند. علاوه بر این بهبود و رفع انسداد مجاری بینی، کمک به تنفس بهتر را نیز می توان از دیگر اهداف پزشکی عمل بینی استخوانی دانست. پزشک  قبل از هر چیز یک ارزیابی دقیق روی آناتومی بینی شما انجام می دهد، سپس با برنامه‌ ریزی بر روی ساختار و ویژگی‌ های صورت شما ممکن است، شکل استخوان و غضروف ها را تغییر دهد. گاهی حتی نیاز به پیوند غضروف است. البته پیوند غضروف هم می تواند در عمل بینی استخوانی و هم عمل بینی گوشتی اتفاق بیفتد. این موارد همگی در صورتی نتایج موفقیت آمیز به همراه دارند که جراحی نزد یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود تا به درستی تناسب بینی با دیگر بخش های صورت را تشخیص دهد و بتواند فرمی زیبا و ایده آل را در کنار رفع مشکلات تنفسی برای شما به ارمغان آورد. این مقاله با هدف بررسی عمل بینی استخوانی نگارش شده تا بتواند به همه سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد. پس اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، خواندن مطالب زیر به شما توصیه می شود.

 

نحوه انجام عمل بینی استخوانی و اقدامات قبل از آن

همانطور که گفته شد، عمل بینی استخوانی بر خلاف عمل بینی گوشتی، با هدف رفع و اصلاح ایرادات بینی مانند قوز، شکل بد استخوان و کاهش ارتفاع و بلندی  بینی انجام می شود. بینی استخوانی از پوستی نازک و انعطاف پذیر تشکیل شده است. بافت و غضروف این نوع بینی نسبت به بینی گوشتی محکم تر و سفت تر می باشد. از همین رو در جراحی بینی، پزشک به روش عمل بینی باز یا عمل بینی بسته از طریق برش های داخلی یا خارجی، سعی در رفع مشکلات و ایرادات بینی دارد. 

استئوتومی بینی هدف اصلی جراح است، زیرا از این طریق می تواند وضعیت قرارگیری استخوان ها را بهتر تغییر دهد و به صاف شدن شکل بینی و رفع برآمدگی های داخلی یا خارجی آن کمک کند. همچنین از طریق تغییرات استئوتومی پزشک می تواند بینی را به شکل دلخواهی که فرد مد نظر دارد، تغییر دهد. از همین‌ رو عمل بینی استخوانی طبیعی، عروسکی یا بینی فانتزی و نیمه فانتزی ممکن است توسط فرد درخواست شود. فقط نباید فراموش کرد که عمل بینی استخوانی مردانه با عمل جراحی بینی استخوانی زنانه تفاوت دارد. در کل عمل بینی مردانه باشد یا خیر و  با هر هدفی که انجام شود نیاز به آمادگی قبل از عمل دارد.

 

اقدامات اساسی قبل از عمل بینی استخوانی

از جمله اقدامات اساسی که قبل از عمل بینی استخوانی باید انجام شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن تا دو هفته قبل از اقدام به جراحی
 • عدم مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات حداقل به مدت ۲ تا ۳ هفته قبل از جراحی
 • مشاوره و معاینه با پزشک مربوطه برای بررسی وضعیت پزشکی
 • انجام آزمایشات قبل از عمل بینی
 • استحمام کردن و ناشتا بودن حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از شروع جراحی

 

 

عمل بینی استخوانی با کدامیک از روش های جراحی باز و بسته انجام می شود؟

عمل رینوپلاستی بینی استخوانی و عمل بینی استخوانی غضروفی به دو روش باز یا بسته انجام می شود. هر کدام از این روش ها ویژگی های خاص خود را دارند.

۱. عمل بینی استخوانی باز

در این روش جراح با ایجاد برش هایی روی بینی ایجاد می کند تا از این طریق به آناتومی بینی فرد برای اعمال تغییرات مورد نظر دسترسی راحت تری داشته باشد. این روش با بیهوشی عمومی همراه است.

۲. عمل بینی استخوانی بسته

این تکنیک جراحی بینی با کاهش مدت زمان عمل بسیاری از عوارض احتمالی جراحی به روش باز را ندارد. با استفاده از این تکنیک نیازی به ایجاد برش روی سطح بینی نیست، بلکه پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی پوست بینی را بالا کشیده و در ناحیه کلوملا برشی ایجاد می‌ کند. با استفاده از این تکنیک می توان تغییرات جزئی را برای رفع نواقص و زیبا سازی بینی استخوانی اجرا نمود. برای تغییرات اساسی و کلی تر باید از روش جراحی باز بهره برد.  

مهم است که با یک جراح پلاستیک صورت متخصص در زمینه جراحی بینی مشورت کنید. در طول مشاوره، جراح عکس قبل و بعد عمل بینی استخوانی را درخواست خواهد نمود. گاهی بیمار به آندوسکوپی سینوس نیز نیاز دارد.

 

عمل بینی استخوانی برای چه کسانی مناسب است؟

افراد به دلایل مختلفی تمایل به جراحی بینی دارند. برخی در تنفس از طریق بینی مشکل دارند. برخی دیگر آسیب تروماتیک به صورت داشته اند و مایلند عدم تقارن حاصل را اصلاح کنند. بسیاری از متقاضیان  رینوپلاستی فقط می خواهند با تغییر اندازه یا شکل بینی، ظاهر خود را بهبود بخشند تا هماهنگی بیشتری بین اجزای صورت خود ایجاد کنند. از همین رو عمل بینی استخوانی عروسکی، عمل بینی استخوانی نیمه فانتزی بسیار درخواست می شود. ابتدا باید بدانید عمل بینی در بارداری ممنوع است. پزشک برای اینکه بداند آیا فرد کاندیدای مناسبی برای عمل بینی استخوانی است یا نه موارد زیر را در نظر می گیرد:

 • نوع پوست
 • پیشینه قومیتی
 • سن عمل بینی (مگر اینکه مشکلات تنفسی شدید وجود داشته باشد، که پزشک شرایط عمل بینی از نظر سن را نادیده بگیرد)
 • سابقه جراحی یا ضربه قبلی
 • سابقه انسداد بینی یا مشکلات تنفسی

 

 

در کل اگر فرد شرایط جسمانی و روانی ایده‌آلی داشته باشد، می تواند برای جراحی بینی استخوانی اقدام نماید. البته باید انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی باشد. از همین رو پزشک از طریق مشاوره به بیان مواردی می پردازد تا فرد بهتر بتواند تشخیص دهد که آیا کاندیدای مناسبی برای جراحی است یا خیر. موضوعاتی که در جلسات مشاوره ممکن است مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از:

 • چگونگی برش استخوان ها و غضروف بینی را برای تغییر شکل بینی
 • گزینه های بیهوشی عمل بینی
 • عوارض احتمالی

سایر روش های توصیه شده نیز ممکن است مورد بحث قرار گیرند. کاشت چانه، برای متعادل کردن ویژگی های صورت از این موارد است. 

 

آیا عمل بینی استخوانی به جراحی ترمیمی نیاز دارد؟

جراحی ترمیمی بینی به اصلاح نتایج نامطلوب از جراحی قبلی می پردازد. به همین دلیل گاهی به آن رینوپلاستی ثانویه نیز می‌ گویند. اگر عمل بینی استخوانی قبلی توسط یک پزشک مجرب و کاربلد انجام شده باشد، در اکثر موارد نیازی به جراحی ترمیمی نخواهد بود، مگر اینکه در جراحی قبلی به دلیل عدم مهارت پزشک مشکلات زیر به وجود آمده باشد:

 • نوک بینی فرد بیش از اندازه تنگ شده باشد، سوراخ های بینی حالت نامتقارن گرفته باشند و تنفس با مشکل مواجه شده باشد.
 • نوک بینی بعد عمل بیش از اندازه سر بالا باشد.
 • انحراف بینی بعد عمل و اینکه کجی بینی به شکل ناهنجاری قابل مشاهده باشد.
 • تغییر شکل پوست، بافت، تیغه وسط بینی و افتادگی بینی بعد عمل، فرد را با مشکل مواجه کرده باشد.

نکته مهم: علاوه بر عدم مهارت و تجربه پزشک، تروما، ضربه ناگهانی بعد از جراحی، انتظارات غیر واقع بینانه و بلند پروازانه بیمار نیز باعث می‌ شوند تا جراحی ترمیمی توصیه شود.

انواع عمل بینی استخوانی (فانتزی، عروسکی، طبیعی ...)

بسیاری از افراد تحت تاثیر چهره های محبوب و مشهور می خواهند ظاهر بینی خود را تغییر بدهند. بر همین اساس هنگام جراحی بینی ممکن است بر اساس الگوهای مورد نظرشان درخواست تغییر شکل بینی خود را به شکل های زیر داشته باشند:

۱. عمل بینی استخوانی فانتزی یا عروسکی

در این مدل بینی بیش از حالت نرمال کوچک و کوتاه می شود، طوری که سوراخ های بینی به راحتی قابل مشاهده هستند. این نوع مدل بینی ممکن است با ایجاد مشکلات تنفسی همراه باشد.

۲. عمل بینی استخوانی نیمه فانتزی

یکی دیگر از انواع مدل عمل بینی، جراحی به شکل نیمه فانتزی است. این مدل نیز برای کوچک کردن بینی به کار برده می شود، اما خیلی غیر طبیعی به نظر نمی رسد.

۳. عمل بینی استخوانی طبیعی

هدف از جراحی بینی طبیعی، تغییر شکل بینی به حالت طبیعی و استاندارد است.

 

 

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

این سوال نیز زیاد پرسیده می شود بهترین مدل عمل بینی استخوانی کدام است؟ به دو دلیل مهم نمی توان یک پاسخ کلی به این سوال داد اول اینکه سلیقه و خواست بیمار خیلی مهم است، زیبایی یک امر نسبی است ممکن است شما بینی فانتزی دوست داشته باشید اما فرد دیگری به دنبال یک بینی طبیعی پس از عمل باشد و علت دوم تناسب اجزای صورت فرد است ممکن است با توجه به جنسیت و یا سایز دیگر اجزا صورت یک مدل عمل بینی استخوانی اصلا زیبایی مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد، این موارد در جلسه مشاوره بیمار و خانم دکتر حاجی بگلو کاملا بررسی شده  بهترین نوع عمل بینی پیشنهاد خواهد شد.

عوارض عمل بینی استخوانی

میزان عوارض عمل بینی استخوانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. همانطور که گفته شد اگر پزشک از مهارت خاصی برخوردار باشد، میزان این عوارض تا حد زیادی کاهش پیدا خواهند کرد، اما رعایت مراقبت های اساسی قبل و بعد از عمل نیز در جهت کاهش عوارض بسیار موثر هستند. ‏ از مهمترین این عوارض عمل بینی می توان آلرژی به داروی بیهوشی، هماتوم، آسیب به عصب بینایی، عفونت، کبودی بعد عمل بینی، خونریزی و  درد را نام برد. عمل بینی استخوانی که با خارج کردن یا پیوند غضروف همراه است و به جراحی بینی استخوانی غضروفی مشهور است، نیز عوارض بسیار کمی  مانند آبریزش بینی، ورم بعد عمل بینی و کبودی به همراه دارد.

درصد موفقیت جراحی بینی استخوانی ( درصد برگشت برآمدگی بینی بعد از عمل)

درصد برگشت برآمدگی یا قوز بینی بعد از جراحی بسیار کم است و به ندرت بینی شکل خود را از دست می دهد. بنابراین جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد، مگر این که در اثر عدم مراقبت بعد عمل بینی، ممانعت از چسب زدن بینی بعد عمل، انجام فعالیت های شدید ورزشی یا یک ضربه به بینی بعد عمل دوباره در ناحیه غضروفی یا اسکلتی دچار شکستگی بینی و آسیب شود.

 

آیا جراحی بینی استخوانی با لیزر امکان پذیر است؟

عمل بینی با لیزر تکنیک جدیدی است که بسیاری از افراد در مورد اثربخش بودن و نتایج آن سوال می پرسند. همانطور که گفته شد در عمل بینی استخوانی، جراح به دنبال تغییر شکل ساختار بینی از طریق برش غضروف ها و استخوان های بینی است تا بتواند نتایج مورد انتظار را محقق سازد. اما آیا استفاده از لیزر می تواند در رسیدن به این اهداف به پزشک کمک کند؟ لیزر کاربردهای درمانی شناخته شده بسیاری دارد که از آن جمله می توان به حذف موهای زائد، از بین بردن لکه، جای زخم و… اشاره کرد. 

تابش نور از دستگاه لیزر کارایی خاص و مهمی در عمل جراحی بینی ندارد. استفاده از آن به عنوان جدیدترین روش عمل بینی استخوانی صرفاً یک شعار تبلیغاتی است. عمل جراحی بینی استخوانی با لیزر برای رفع مشکلات سطحی و پوست روی بینی از طریق تابش نور و گرما کارایی دارد. اما اینکه بتوان با استفاده از لیزر ساختار استخوانی بینی و بافت آن را تغییر داد یا کوچک تر کرد، امکان پذیر نیست. استفاده از لیزر درمانی می‌تواند به جراحی رینوپلاستی کمک کند و همزمان با آن به کار گرفته شود، اما به تنهایی برای درمان مشکلات حاد بینی کافی نیست.

یکی از مهم‌ ترین کاربردهای لیزر استفاده از آن برای درمان رینوفیما عارضه خطرناک پوست بینی است. این اختلال نادر باعث می‌ شود تا سلول های پوستی بینی فرد بیش از اندازه رشد کنند و به شکل آکنه یا دیگر ناهنجاری های پوستی روی بینی نمایان شوند. با استفاده از لیزر می توان این زائده های پوستی را تا حد زیادی اصلاح کرد و بهبود شکل ظاهری بینی کمک نمود.

 

 

 

هزینه عمل بینی استخوانی

تخمین هزینه نهایی عمل بینی استخوانی مانند جراحی سر و گردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. از همین رو به آسانی نمی توان یک عدد را به عنوان هزینه نهایی عمل تعیین کرد. مهارت  پزشک، نوع بینی، نوع عمل، کلینیک درمانی استفاده از تجهیزات پیشرفته، منطقه جغرافیایی، تعداد جلسات مشاوره و معاینه، آزمایشات لازم قبل و بعد از عمل همگی در تعیین هزینه نهایی جراحی بینی استخوانی تاثیر گذار هستند.

اگر عمل جراحی بینی استخوانی غضروفی مدنظر باشد از آنجا که زمان عمل بینی طولانی تر است و ممکن است به تغییرات بیشتری نیاز باشد، هزینه عمل بینی نیز بالاتر است. همچنین عمل جراحی بینی استخوانی پهن به دلیل وجود غضروف ها و استخوان های پهن در قسمت نوک بینی با پیچیدگی بیشتری همراه است. این پیچیدگی به دلیل غضروف ها و استخوان های اضافی زیر پوست است. برای این منظور جراح باید پوست بینی را بلند کرده و ساختار زیرین را با با دقت بیشتر مورد بررسی قرار دهد.

از طرفی حذف بافت فیبر چربی که باعث پهن تر شدن بینی شده مشکل دیگری است که در این نوع بینی باید رفع شود. همه این موارد به طور حتم در تعیین هزینه نهایی تاثیرگذار خواهند بود. اگر عمل زیبایی بینی استخوانی بدون عمل باشد و فقط نیاز به رفع مشکلات پوستی از طریق  لیزر درمانی یا لیفت پوست صورت و بینی و دیگر روش های غیر تهاجمی باشد، هزینه جراحی کمتر خواهد بود. این پزشک است که در نهایت تشخیص می دهد با توجه به نوع و مدل بینی، ضخامت پوست و… از چه تکنیکی استفاده نماید. بنابراین برای آگاهی دقیق تر از هزینه ها باید با خود پزشک مشورت نمایید. 

 

 

ویژگی های بهترین جراح بینی استخوانی

انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه اولین اقدام این است که شما قبل از عمل بینی استخوانی باید انجام دهید. جراحی که از دقت بالا برخوردار باشد کمتر دچار اشتباه خواهد شد در نتیجه بیمار نیازی به جراحی ترمیمی به دلیل اقدامات اشتباه پزشک نخواهد داشت. اما ویژگی های یک جراح خوب چیست؟

 • داشتن تخصص و تسلط به علم پزشکی
 • سابقه پزشکی خوب و مورد تایید
 • داشتن تخصص در زمینه جراحی پلاستیک مشاوره دلسوزانه و درست بیمار
 • داشتن وجدان و اخلاق حرفه‌ ای
 • اولویت قرار دادن سلامت بیماران
 • تسلط کافی و کامل بر جزئیات جراحی
 • داشتن صبر و حوصله برای پاسخگویی به سوالات مراجعه کنندگان

همه این موارد باعث خواهد شد تا بیمار با اطمینان خاطر از مهارت و تجربه پزشک، بدون استرس در اتاق عمل قرار گیرد.

 

 

 

معرفی یکی از بهترین جراحان بینی

خانم دکتر شیما حاجی بگلو یکی از پزشکان ماهر در زمینه جراحی گوش و حلق و بینی هستند که دانش و تجربه کافی را در این زمینه کسب نموده اند و جمله پزشکان مطرح و شناخته شده و بهترین جراح بینی در زمینه هستند. ایشان در دیگر جراحی های مرتبزط با بینی مانند عمل انحراف بینی، آندوسکوپی سینوس و بینی،  نیز تخصص و مهارت دارند. تسلط کامل و شناخت دقیق تمام مشکلات مربوط به بینی باعث می شود تا پزشک به درستی نیازهای درمانی و پزشکی بیمار را تشخیص دهد و هر چه بهتر او ر ا در رسیدن به اهداف زیبایی و سلامتی یاری نماید. اگر برای انجام عمل بینی استخوانی خود  به دنبال یک جراح کارآزموده و متخصص هستید، می توانید از طریق شماره تلفن  09193458443  برای دریافت نوبت و مشاوره با یکی از بهترین جراحان گوش و حلق و بینی تماس حاصل نمایید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

https://cocorubyplasticsurgery.com.au/blog/what-makes-a-beautiful-nose/